Pokládání podlah – Jak zvolit směr pokládky?

Pár zásad, jakým směrem pokládat podlahu s dřevěným dekorem.

Jak už návštěvníci našich stránek ví, specializujeme se výhradně na kvalitní celovinylové podlahy, nicméně všeobecná pravidla zde popsaná se dají využít i u jiných typů podlah především dřevěných dekorů. Z důvodu vyšší pracnosti a prořezu se v našem regionu pokládka vinylových podlah na koso téměř nevyskytuje, typy pokládek s uvedením přibližného prořezu najdete v našem článku Vinylové podlahy - typy pokládek a velikosti prořezu. Zaměříme se na zásady pokládky směrem podélně nebo příčně.

Když už máte vybraný dekor podlahy a srovnaný podklad, prostě vše připraveno k pokládce, je nejvyšší čas určit, jakým směrem podlahu položit. Není to vždy úplně snadná záležitost, je potřeba zvážit několik faktorů. Z technického hlediska, pokud neřešíte obklad schodiště vinylem, je to jedno, směr pokládky je záležitost vkusu. 

Začněme tedy u té nejjednodušší varianty – jedna místnost čtvercového nebo obdélníkového tvaru. Zde lze využít pouze Doporučení č. 1 – Pokládáme souběžně s oknem / hlavním zdrojem světla, vyobrazeno na následujícím obrázku.

Směr pokládky souběžně s okny

Směr pokládky souběžně se zdrojem světla

 

Tímto způsobem dopadající světlo zvýrazňuje spíše delší strany dílců, vytváří na podlaze dojem delších prken. Většině lidí se to takto jednoduše více líbí.

Složitější už bývá pokládka podlah v celém domě nebo patře. V dnešní době už se nejčastěji pokládá všude stejný dekor, různé dekory v jednotlivých místnostech už se téměř nevyskytují. Stejný dekor v celém domě má své kouzlo, vypadá to vzdušněji, místnosti se opticky trošku zvětší. Zde už je před pokládkou potřeba zohlednit více faktorů:

Doporučení č. 2 – Směr pokládky je v celém patře stejný ve všech místnostech. K tomuto pravidlu moc není co dodat, je to naprostý základ. Když se to nedodrží, vypadá to divně. Prostě to platí téměř vždy, toto pravidlo mívá nejvyšší prioritu.

Doporučení  č. 3 – Pokládáme souběžně se schody. Pokud instalujeme schody z vinylových podlah ve stejném dekoru jako plochy, vypadá o chlup lépe, když jsou schody navázány na větší místnost, např. na obývací pokoj. Z důvodu hezkého přechodu schodiště na horní patro je pak toto doporučení nejdůležitější. Pokud se nedodrží, poslední schod je nutné zpravidla řešit kovovou lištou.

Směr pokládky souběžně se schody

Směr pokládky souběžně se schody, napojení posledního schodu

 

Doporučení č. 4 – Pokládáme souběžně s francouzskými okny a balkónovými dveřmi. Toto pravidlo úzce souvisí se doporučením č. 1. Hlavně je dobré se před pokládkou podívat, jak se podlaha k daným francouzským oknům bude instalovat. Z podlahářského hlediska se vyskytují dva základní typy – buď se podlahová krytina mírně zasune do otvoru v rámu, nebo se podlaha ukončí před rámem a mezírka se schová ukončovací lištou nebo zamázne probarveným silikonovým tmelem v barvě blízké podlaze. Pokud je potřeba část krytiny vložit do rámu, nezapomeňte, že je výhodné v těchto místech s pokládkou začínat, jinak se tam například vinylová zaklikávací podlaha dává dost těžko...

Směr pokládky souběžně s terasovými dveřmi

Směr pokládky souběžně s terasovými dveřmi

 

Závěrem

Samozřejmě se často stává, že se výše uvedené doporučení navzájem vylučují. V takovýchto případech se často hledá nejvhodnější kompromis. V horním patře rozhodující prioritu zpravidla má Doporučení č. 3 - pokládáme souběžně s posledním schodem. Pokud schodiště vůbec neřešíme, prioritu zpravidla dostane místnost, kde se tráví nejvíce času – obývací pokoj. Ostatní místnosti se prostě musí přizpůsobit.

 

Autor článku: J. Žabenský

Podívejte se i na další články v našem blogu o podlahách.

Pokud se Vám náš článek líbí, pomozte nám prosím zvýšit jeho dosah sdílením na sociálních sítích.

Diskuze (0)

Buďte první, kdo napíše příspěvek k této položce.

Nevyplňujte toto pole: