Vinylové plovoucí podlahy - nejdůležitější parametry

Na které parametry se při nákupu vinylových plovoucích podlah zaměřit?

Při nákupu celovinylových plovoucích podlah je potřeba ohlídat některé důležité parametry, jinak se muže stát, že Vám nová podlaha moc radosti neudělá. V dnešní době se na trhu nabízí spousta výrobků, proto nemusí být vždy dobré vybírat jen podle barvy a ceny.

Při nákupu celovinylových podlah doporučuji dávat pozor především na tyto parametry:

 1. Zdravotní nezávadnost
 2. Materiál základové desky
 3. Celková tloušťka / tloušťka rigidního jádra
 4. Tloušťka nášlapné vrstvy
 5. Struktura povrchu
 6. Typ zaklikávacího systému
 7. Vhodnost pro podlahové vytápění
 8. Ohýbatelnost / Vhodnost pro obklad schodů

Zdravotní nezávadnost

Dobrý prodejce by Vám měl bez problémů na vyžádání předložit dokumenty prokazující zdravotní nezávadnost podlahy. U vinylových podlah BUKOMA máme k dispozici na vyžádání testovací reporty renomovaných testovacích / certifikačních úřadů.

K prokázání zdravotní nezávadnosti máme (seznam neustále rozšiřujeme dle nejnovějších standardů):

 • Floor score report
 • Report testu na přítomnost Ftalátů,
 • SVHC test report ( testována přítomnost 169 nebezpečných chemických látek dle požadavku EU REACH),
 • Test report na přítomnost těžkých toxických kovů,
 • Test report přítomnosti formaldehydu,
 • Test report dle francouzských emisních požadavků VOC s výsledkem A+ (nejlepší možný výsledek)

 

Certifikace Floor score  VOC emise A+​ Vinylové podlahy Bukoma jsou bez ftalátů

Materiál základové desky

Tady je to asi nejsložitější. Výrobci se v současné době předhánějí v nových materiálech a zorientovat se v tom mají problém i profesionální podlaháři. Není vinyl jako vinyl, i když se to na první pohled může zdát. Některé materiály mají ve své funkčnosti významné problémy, se kterými se často prodejci nepochlubí nebo o nich ani nevědí. Obecně doporučuji volit materiály s vyšší hustotou (těžší), různé odlehčené plasty mají často problémy s odolností proti vlhkosti nebo tvarovou stabilitou. 

Každoročně osobně navštěvuji několik světových výstav s podlahovými materiály a snažím se pozorovat trendy světových výrobců. Často se na výstavách vyskytne nový podlahový materiál, o kterém výrobce tvrdí, že je to nástupce plovoucích vinylových podlah nebo dokonce svůj produkt nazývají vinylové podlahy nové generace. Pokrok se nedá zastavit a je naprosto v pořádku, že se výrobci snaží své produkty zlepšovat. Přesto je dobré těmto výrokům hned neuvěřit a alespoň rok počkat, než to potvrdí praxe a než se odladí počáteční výrobní problémy. Že něco vykazuje dobré laboratorní výsledky ještě neznamená, že se to osvědčí i v běžném provozu. 

Aktuálně se jeví jako nejlepší vinylové podlahy s rigidním jádrem, které už v podstatě nahradily klasické celovinylové podlahy LVT. Mezi hlavní přednosti podlah s rigidním jádrem patří lepší tvarová stálost pod vlivem teplotních změn a pevnější zámky.  Jak praxe ukázala, LVT podlahy především s nižší tloušťkou nejsou vhodné na větší podlahové plochy a podlahové topení jim působí nemalé obtíže. 

 

Celková tloušťka / tloušťka rigidního jádra

V případě, že je vinylová plovoucí podlaha vybavena integrovanou podložkou, je podstatný rozdíl mezi celkovou tlošťkou a tloušťkou rigidního jádra. Na trhu jsou k mání celovinylové plovoucí podlahy různých tlouštěk, dokonce už od 3,2 mm. Obecně platí, že s nižší tloušťkou taky výrazně klesá kvalita. U nižších tlouštěk často nebývají zámkové spoje tak pevné a navíc se s každou chybějící desetinou milimetru více a více zviditelňují i minimální nerovnosti podkladu a zámky často nevydrží. Doporučuji volit tloušťku rigidního jádra celovinylu 5 mm. U nižších tloušťek může být výrobcem požadována menší plocha bez dilatací, v praxi se to pak projeví přechodovými lištami mezi místnostmi.

Pozor, někteří prodejci k tomu počítají i integrovanou podložku a pravděpodobně záměrně tloušťku bez podložky neuvádějí. 

Dále se dají na trhu najít "vinylové" podlahy s větší tloušťkou jádra, než je 5,5 mm. Zde je potřeba vždy zpozornět a zjistit, o jaký konkrétně se jedná materiál. S největší pravděpodobností půjde o HDF jádro (obdoba laminátové podlahy s vinylovou vrstvou na povrchu) nebo "novinku na trhu" s nějakým typem hybridního jádra. Takovýchto "novinek" se v posledních letech na trhu vyskytlo více, výrobce zpravidla tvrdil, že se jedná o převratnou záležitost a budoucnost vinylových podlah, nicméně po pár letech v tichosti tyto podlahy z trhu zmizely, zpravidla se v praxi neosvědčily.

Symbol pro parametry podlah

Tloušťka nášlapné vrstvy

Podstatné kritérium jak vybrat tu pravou vinylovou podlahu je tloušťka nášlapné vrstvy. Platí, že čím větší tloušťka nášlapné vrstvy, tím větší odolnost podlahy. Přehled doporučených minimálních tlouštěk nášlapných vrstev v závislosti na typu místnosti je v následující tabulce.

Symbol parametru podlah - tloušťka nášlapné vrstvy

 

Nášlapná vrstva

0,2 mm

0,3 mm

0,5 mm

0,7 mm

Zátěžová třída dle EN 685

22

23,31

23,33,42

23,34,43

DOMÁCNOSTI

Obývací pokoje

X

X

X

X

Vstupní haly

X

X

X

X

Kuchyně

X

X

X

X

Koupelny (suché)

X

X

X

X

KOMERČNÍ PROSTORY

Menší obchůdky

X

X

X

Hotelové pokoje

X

X

X

Učebny

X

X

X

Menší kanceláře

X

X

X

Chodby

X

X

Obchodní domy

X

X

Otevřené kanceláře (open office)

X

X

Letiště

X

Víceučelové haly

X

LEHKÝ PRŮMYSL

Prostory pro montáž elektroniky

X

X

Prostory pro přesné strojírenství

X

X

Skladové prostory

X

Výrobní haly

X

Struktura povrchu

Povrch je u vinylových podlah velmi důležitý, i když to tak na první pohled nemusí vypadat. Povrch by neměl být úplně hladký a ani ne moc hrubý, vroubkovaný. Na úplně hladkém povrchu mohou být po vytření mokrým hadrem vidět šmouhy podobně jako na keramické dlažbě. Pokud patříte k zákazníkům, kteří si na kvalitu potrpí, vyžadujte podlahy s registrovaným embossem - např. řada BUKOMA PREMIUM CLICK. Povrch s touto technologií je od skutečného dřeva téměř k nerozeznání, vrstvu s tištěným dekorem totiž přesně kopíruje i reliéf povrchu. Laicky řečeno - kolem suku se dají nahmatat na povrchu podlahy kolečka.

 

Typ zaklikávacího systému

Existují různé zaklikávací systémy, které se neustále inovují. V Evropě je nejrozšířenější a již ověřený patentovaný systém od belgické společnosti Unilin (známý také pod označením UNICLIC), další kvalitní je švédský patent Valinge. Ostatní zaklikávací systémy mohou být dobré taky, nicméně to díky nižší rozšířenosti není tak jisté a jejich použití je rizikovější. Kvalitní zaklikávací systémy jsou patentované a výrobci musí odvádět vlastníkům patentu určitou částku za každý prodaný m2. Někteří výrobci se pak snaží na patentním poplatku ušetřit a používají vlastní nebo méně kvalitní zaklikávací systémy.

Nekvalitní vinylovou podlahu lehce poznáte, když na zámek lehce přitlačíte prstem - pokud zámek skoro nedrží a lehce ho odlomíte, máte v rukou nekvalitní podlahu. 

 

Další základní rozdělení zámkových systémů:

 • 2G - stejný zámkový systém po celém obvodu lamel
  • výhody - levnější řešení, výrobně méně náročné
  • nevýhody - zdlouhavější a náročnější pokládka, zpravidla je při pokládce potřeba zacvaknout zámky napřed v celé řadě a až následně celou řadu zacvaknout do předchozí řady - hezky znázorněno na tomto videu Valinge 2G

 

 • 5G / fold down - delší strany jsou opatřeny běžným 2G zámkem, kratší strany se pak dají zakliknout shora dolů. Jednotliví výrobce pak mohou používat rozdílná technická řešení na kratších stranách. Dokonce jsou i systémy, které se musí zatloukat paličkou (osobně nedoporučuji vůbec). Nejkvalitnější systémy jsou vybaveny plastovým pérkem, které spoje výborně jistí. Systém je hezky znázorněn na tomto videu Valinge 5G
  • výhody - rychlejší a snadnější pokládka
  • nevýhody - výrobně náročnější řešení, může být dražší
  • rizika - než nekvalitní / špatný fold down systém, je lepší mít 2G zámky. Může být nebezpečné především u výrobců / distributorů s krátkou historií a produktů z hobby marketů.

 

Vhodnost pro podlahové vytápění

Pokud máte podlahové vytápění, je nutné zvolit podlahu, která je k tomu určená. Tento parametr by měl uvádět výrobce. Konkrétní skladbu je dobré s prodejci podlah konzultovat. S novými materiály dochází i k novým možnostem, na trhu jsou již i celovinylové plovoucí podlahy, které se mohou pokládat na elektrické topné fólie (např. podlahy BUKOMA s rigidním jádrem).

Symbol parametrů podlah - vhodné pro podlahové vytápění

 

Ohýbatelnost / Vhodnost pro obklad schodů

Pokud řešíte i obklad schodiště, je tato vlastnost velmi důležitá. Ne všechny vinylové podlahy jsou k ohýbání vhodné. Ohyby provádíme pro více distributorů podlah a další podlaháře, dostáváme se k různým materiálům od různých výrobců. Doporučuji proto vznést dotaz na tuto vlastnost Vašemu podlaháři / prodejci / dodavateli, pokud to neví, můžete nás kontaktovat. V lepším případě už jsme se s danou podlahou setkali a víme, zda jde ohýbat, nebo nám můžete zaslat vzorek podlahy a my provedeme test. Pokud je tento parametr pro Vás důležitý a chcete mít jistotu, že to jde, vyberte si vinylovou podlahu z naši nabídky, podlahy BUKOMA® jsou ohýbatelné všechny.

 

Autor článku: J. Žabenský

Podívejte se i na další články v našem blogu o podlahách.

Pokud se Vám náš článek líbí, pomozte nám prosím zvýšit jeho dosah sdílením na sociálních sítích.