Kam vinylové podlahy nepatří

Jsou místa, kam se vinylové podlahy dávat nemají, je dobré si tento článek přečíst a předejít případným nepříjemným překvapením. 

Celovinylové podlahy by se neměly používat v exteriéru, na terasu je nikdy nepokládejte.

Vinylové podlahy nepatří na terasu a do exteriéru

 

Dále se celovinylové podlahy nedoporučuji v místnostech s dlouhodobě vysokými teplotami nad 35°C – u nás ve Střední Evropě to až tak velký problém není, toto platí spíše pro oblasti s vyššími letními teplotami. Do sauny se vinylové podlahy také nedávají.

 

Vinylové podlahy nepatří do sauny

 
Celovinylové podlahy jsou odolné proti vlhkosti, nejsou však navrženy jako izolant. Každopádně podklad pod každou podlahou musí být suchý a před pokládkou vlhkost vhodným odizolováním vyřešena. Vlhko sice vinylové podlahy nepoškodí, pokud je ale podklad vlhký, po pokládce bude velmi obtížně vysychat a s největší pravděpodobností se po čase objeví plíseň, v horším případě doprovázená nepříjemným zápachem. Našim zákazníkům nedoporučuji použití v místnostech, kde není vlhkost v podkladu vyřešena, např. ve sklepech. Naopak použití v koupelnách možné je, je ale nutné zabezpečit, aby se voda nedostala pod podlahu. Celovinylové podlahy se zaklidávacím systémem UNICLIC vytvářejí po správném zakliknutí vodotěsný spoj, je však nutné zabezpečit případné proniknutí vody na okrajích podlahy. 

 

Vinylové podlahy nepatří do vlhkých místností

Vinylové podlahy je možné používat pro podlahové vytápění umístěné v anhydritu nebo betonové mazanině. Nelze je použít na elektrické topné rohože umístěné přímo pod podlahou. V případě elektrického podlahového vytápění v anhydritu nebo betonové mazanině, je nutné umístit topné kabely minimálně 3,5 cm pod povrch podlahy. Elektrické topné fólie s omezeným výkonem použít lze. Většina vinylových podlah má omezení pro podlahové vytápění na 27°C, tento parametr platí pro povrch podlahy. Vinylové podlahy nemají moc rády rychlé střídání teplot, pozvolné snášejí mnohem lépe. Pokud do teplovodního podlahového vytápění pouštíte teplou vodu o teplotě až 40°C, neznamená to, že tak vysoká teplota bude i na povrchu podlahy. Anhydrit nebo betonová mazanina teplo roznese a vše je pak v pořádku. U zaklikavacího systému pokládky je pak možnost nárazovou povrchovou teplotu podkladu o trošku snížit použitím podložky. Platí, že u celovinylových podlah s vyšší tloušťkou narůstá i pevnost zaklikávacího spoje. 

Autor článku: J. Žabenský

Podívejte se i na další články v našem blogu o podlahách.

Pokud se Vám náš článek líbí, pomozte nám prosím zvýšit jeho dosah sdílením na sociálních sítích.