Údržba vinylových podlah
Úklid na sucho
Vinylové podlahy nemají rády kamínky a písek, je dobré je často vysávat nebo zametat. Pro vysávání doporučuji pořídit vysavač s hubicí pro tvrdé povrchy, nepoužívejte tu běžnou na koberce, s tou se může podlaha poškrábat. Samozřejmě lze využít i robotický vysavač. Vysávání doporučuji i před vytíráním.
Úklid na mokro
Při mokrém úklidu je výhodou, že celovinylové podlahy (všechny vinylové podlahy BUKOMA) nemají problém s vlhkostí, namočení jim tedy nedělá problém. Klasické vytírání na mokro a pak setřít na sucho je běžně používaná metoda. Není už pak ale úplně jedno, co se do vody přidá jako čistící prostředek. Rozhodně nedoporučuji používat přípravky na nádobí, nebo čistící přípravky, které nejsou přímo výrobcem určeny pro PU (polyuretanový) povrch. Při dlouhodobém používání nevhodných mycích prostředků můžou vzniknout tyto problémy:
- přípravek je příliš agresivní a dokáže odstranit z povrchu podlahy ochranný lak, který mají všechny vinylové podlahy. Projevuje se to tak, že je ochrana povrchu málo účinná, podlaha se snadno poškrábe a rychleji zašpiní. Pokud tento problém vznikne, není to ještě konec životnosti podlahy, dá se to zachránit - viz. níže.
- přípravek zanechává "ochrannou" vrstvu, která se na podlaze vrství, povrch žloutne, není už tak hezký jako když byla podlaha nová. Někdy stačí pro vyčištění použít Čistící přípravek Dr. Schutz PU-čistič, většinou je ale lepší podlahu zrenovovat - viz. níže.
Pokud se chcete výše zmíněným problémům vyhnout, doporučuji používat čistící přípravky speciálně určené pro vinylové podlahy (PU) povrch, cenově přijatelné řešení se silnou koncentrací (pro běžné čištění stačí ředění 200:1) doporučuji Čistící přípravek Dr. Schutz PU-čistič.
Ochrana vinylových podlah
Vinylové podlahy jsou velmi trvanlivým materiálem, při správné údržbě by měly vydržet 40-50 let. Aby podlaha vydržela krásná co nejdéle, je zapotřebí jít tomu naproti a minimalizovat rizika případného poškození. Tady jsou naše hlavní doporučení:
-
U všech vstupů mít čistící zónu / rohožku, a to i např. u vstupu na terasu. Jak už jsem zmiňoval výše, vinylové podlahy nemají rády kamínky a písek, proto je potřeba minimalizovat jejich výskyt na podlaze.
-
Mějte nainstalované žaluzie zabraňující přímému dopadu slunečních paprsků na povrch podlahy. Především v letních měsících mohou sluneční paprsky podlahu nadměrně rozehřát a způsobit neopravitelnou deformaci podlahových dílců.
-
Při stěhování vybavení nebo těžkého nábytku, doporučujeme používat např. překližkovou podložku na podlaze a předměty přemisťovat přes ni. Tím ochráníte podlahu před škrábanci.
-
Pod kolečkové židle používejte ochrannou podložku, hrozí poškození především na spojích podlahových dílců.
- Používejte filcové chrániče pro nohy stolů a židlí.
Oprava vinylových podlah
Občas nám lidi volají a ptají se nás na možnosti oprav vinylových podlah. Pokud je problém lokální (vryp, škrábanec, rozjetý zámek), většinou se to dá vyřešit. Pokud je ale problém většího rozsahu, musí se jít vždy po příčině, ne vše se dá opravit jednoduše. Pokud se například plovoucí vinylová podlaha rozjíždí v zámcích téměř všude, bude to složitější. Nejčastějším důvodem bývá nedostatečná rovinatost podkladu nebo nekvalitní podlaha (viz. článek Vinylové plovoucí podlahy - nejdůležitější parametry), případně vysoká vlhkost podkladu před pokládkou a občas i poklad měkký, nedostatečně tvrdý.
Lokální opravy poškozeného povrchu
Především na škrábance existují opravné sady, máme v nabídce dvě:
Video-návod jak odstranit škrábance z vinylové podlahy
- Opravná sada na škrábance vinylových podlah BUKOMA - funguje velmi podobně jako opravná sada výše, jen neobsahuje PU Opravný fix, který se nám bohužel v praxi příliš neosvědčil. Mimo nižší ceny je pak hlavní výhodou velmi blízká optika (lesklost/matnost) většině vinylových podlah na trhu, nám k vinylovým podlahám BUKOMA funguje mnohem lépe.
Nutno dodat, že ač to tak možná nevypadá, lokální oprava opravnými sadami není úplně snadná, velmi často se podaří škrábance výrazně zlepšit, ale dosáhnout úplného odstranění je obtížné.
Lokální oprava - hlubší škrábanec nebo vryp
Pokud je vryp hlubší, prostupuje přes nášlapnou vrstvu (ochrannou folie na povrchu vinylové podlahy), je potřeba použít opravný tmel a následně opravnou sadu viz. výše. Nabídku kvalitních opravných tavných tmelů v naši nabídce najdete zde.
Oživení podlahy - lze svépomocí
Oživení podlahy doporučuji realizovat v případě, že je to už potřeba - nejste se stávajícím stavem spokojeni, nedoporučuji požívat na úponě nové podlahy. Lze taky celoplošně použít na zlepšení výsledku při lokální opravě opravnými sadami - viz. výše.
Doporučuji tento postup:
1. Příprava podkladu
Napřed podlahu vysajeme, aby tam nebyly žádné kamínky a písek. Použijeme Základní čistící přípravek R s vodou v poměru 1:5 (na odolné nečistoty neředěný), naneseme na podlahu, necháme 10 minut působit, následně je dobré tomu ještě pomoci kartáčem, aby se i odolnější nečistoty odstranily. Hlavně nenechat zaschnout, je-li to třeba, pracujeme v úsecích. Dále nejlépe vodním vysavačem odsát rozpuštěné nečistoty, případně setřít gumovou stěrkou a vysušit mopem. Nakonec vytřít čistou vodou a nechat pořádně vyschnout.
2. Oživení vinylové podlahy
Pro jednoduché oživení podlahy doporučuji použít přípravky Dr. Schuth - MAT-3000PU nebo LESK-3000PU.
Na vyčištěný a připravený podklad viz. předchozí bod naneste neředěný MAT-3000PU nebo LESK-3000PU ve formě tenkého stejnoměrného filmu.
Výhody oživení podlahy:
- levné řešení, které se dá zvládnout bez problémů svépomocí
Nevýhody oživení podlahy:
- ochrana nevydrží moc dlouho, dle zátěže je potřeba cca po 1 roce obnovit
Renovace vinylových podlah - práce pro profesionály
Renovaci vinylových podlah je možné provést po delší době, kdy je podlaha používána, používáním už např. zaznamenala nějakou tu odřeninu nebo škrábanec, např. když už děti odrostly a chcete mít podlahu zase hezkou, jak když byla nová. V případě vinylových podlah s větší zátěží, např. prodejna nebo restaurace, je možné aplikovat hned po instalaci, můžete podlaze zvýšit odolnost proti škrábancům a usnadnit úklid.
Doporučuji tento postup:
1. Příprava podkladu
Napřed podlahu vysajeme, aby tam nebyly žádné kamínky a písek. Použijeme Základní čistící přípravek R s vodou v poměru 1:5 (na odolné nečistoty neředěný), naneseme na podlahu, necháme 10 minut působit, následně podlahu obrousit kotoučovou bruskou s padem příslušné hrubosti.
Dále nejlépe vodním vysavačem odsát rozpuštěné nečistoty, případně setřít gumovou stěrkou a vysušit mopem. Nakonec vytřít čistou vodou a nechat pořádně vyschnout.
Před lakováním ještě doporučujeme zamaskovat vše co může být při lakování podlahy nechtěně nalakováno, např. soklové lišty, dveře i s obložkami, nábytek... Pro maskování doporučuji použít kvalitní maskovací pásku, běžné papírové zpravidla nevydrží a při navlhčení odpadávají. Máme vyzkoušenou a můžeme doporučit maskovací pásku z naši nabídky.
2. Přelakování povrchu
Na perfektně připravený a hlavně vysušený podklad naneseme dvousložkový lak Dr. Schutz PU-Siegel s požadovanou optikou/leskem. Máme v nabídce ve variantách:
- PU-Siegel Mat (nejblíže originálnímu povrchu podlah BUKOMA, používáme nejčastěji)
- PU-Siegel Extramat
- PU-Siegel Ultramat
- PU-Siegel Lesk
Nejvíce se nám osvědčilo nanášet ve dvou vrstvách s odstupem 2 hodin.
Pro dosažení co nejlepšího výsledku doporučujeme použít lakovací váleček Aquastop, pro menší plochy stačí šířka 25 cm, pro větší plochy je nejlepší s šířkou 50 cm.
VÝHODY:
- Velmi kvalitní lak, často vylepší vlastnosti originálního povrchu vinylové podlahy. Podlaha se stává odolnější vůči škrábancům, lépe odpuzuje nečistoty, čímž se stává úklid jednodušší.
- Dá se renovovat i po letech používání podlahy
- Vyhladí se i méně hluboké šrkábance na povrchu
- Velmi dobrý výsledný efekt
NEVÝHODY:
- Dražší a technicky náročnější řešení, doporučujeme svěřit zkušeným profesionálům.
- Je potřeba nářadí, které běžně doma nenajdete.
Autor článku: J. Žabenský
Poslední aktualizace 3. 5. 2024
Podívejte se i na další články v našem blogu o podlahách.
Pokud se Vám náš článek líbí, pomozte nám prosím zvýšit jeho dosah sdílením na sociálních sítích.