Vinylová podlaha lepená nebo zaklikávací?

Celovinylové podlahové dílce representují nejnovější generaci vysoce kvalitních a odolných podlah. Pochůzí vrstva má na povrchu milióny mikro-keramických částeček, které činí podlahu trvanlivější a odolnější proti opotřebení a škrábancům. 

Celovinylové podlahy jsou tvořeny z dílců, které se instalují s použitím lepidla nebo pomocí zaklikávacího systému, mezi lidmi známého z klasických laminátových plovoucích podlah.

Díky použité technologii menších dílců není nutné podlahu stáčet do rolí, není tedy nutné používat při výrobě žádné změkčovadlo, námi dodávané vinylové podlahové dílce jsou chemicky nezávadné a není z nich cítit žádný zápach. Pro případné zájemce máme k dispozici SGS test reporty. 

 

Vinylové podlahy Bukoma jsou bez ftalátů  VOC emise A+​ Certifikace Floor score

Klíčová otázka je - jakou vinylovou podlahu si vybrat?

 

CELOVINYLOVÁ PODLAHA CELOPLOŠNĚ LEPENÁ 

Dílce k lepení se na našem trhu prodávají nejčastěji v tloušťce 2 - 2,5 mm. Vedou dobře teplo, což je velmi příjemné při zapnutém podlahovém vytápění.

Instalace je obtížnější ve srovnání s podlahami se zaklikávacím systémem pokládky. Zvýšená obtížnost je dána především vyššími požadavky na rovinatost podlahy. Podklad musí být před pokládkou pořádně vyrovnaný, k tomuto účelu se používá samonivelační stěrka. Šikovný kutil pokládku svépomocí zvládne, zas tak velká věda to není. U větších ploch je dobré si někde vypůjčit válec na srovnání nalepených dílců. Většina našich zákazníků raději volí v tomto případě pomoc profesionálů.

U celoplošně lepených dílců je nutno počítat s vícenáklady s vyrovnáváním betonového podkladu, popřípadě i obrušováním vrchní strusky u anhydritu, penetrováním podkladu a náklady na lepidlo samotné. Ve srovnání s vinylem na click je pořizovací cena materiálu nižší, zato pracnost je vyšší a tím i dražší.

Podlahové dílce se zpravidla lepí přímo na betonový podklad bez jakékoliv podložky, což sice na jednu stranu sníží náklady, na druhou stranu beton často přenáší kročejový hluk, což se dá u vinylových plovoucích podlah vhodnou podložkou výrazně omezit.

Obecně platí, že lepené vinylové podlahové dílce jsou určeny spíše pro méně náročné zákazníky.

Pro správnou funkci podlahy je důležité nepodcenit:

  • perfektní rovinatost podkladu - nešetřit na vyrovnávací stěrce, pokud nebude kvalitní, výsledek může být velkým zklamáním
  • použití kvalitního lepidla

BUKOMA DRYBACK - Vinylové podlahy k lepení

Nabídka vinylových podlah k lepení BUKOMA DRYBACK je zde.

 

CELOVINYLOVÁ PODLAHA SE ZAKLIKÁVACÍM SYSTÉMEM POKLÁDKY 

Plovoucí celovinylové podlahy považujeme za nejkomfortnější řešení podlah na trhu.

Spoje podlahových dílců jsou vybaveny patentovaným zaklicávacím systémem, tepelná propustnost materiálu je stejná jako u lepených dílců, tloušťka dílců je však vyšší, proto je efekt studené podlahy při vypnutém podlahovém vytápění znatelně příznivější.

Pokud plovoucí vinylová podlaha nemá podložku integrované, pod podlahu doporučuji vložit podložku, která snižuje kročejový hluk. Pozor, podložka musí být pod vinylové podlahy výrobcem určená, nelze použít např. miralon známy z laminátových podlah. Při použití nevhodné podložky hrozí prohýbání dílců a následné poškození zaklikávacích zámků. Vhodné podložky pod celovinylové podlahy z naší nabídky jsou zde.

Pokládka je velmi snadná, není pro ni potřeba žádné speciální nářadí, provádí se bez použití lepidla. Zakracování lamel se provádí naříznutím běžným lámacím nožem a následným zlomením. Zakracováním nevzniká žádný prach ani piliny.

Stále platí, že by měl být podklad pod vinylovou podlahu vyrovnaný, avšak dostatečná rovinatost je ±2 mm na 2 m (tento parametr udává výrobce a může se lišit, platí pro celovinylové podlahy BUKOMA  o celkové tloušťce 5 mm). Stejná tolerance je požadovaná normou pro anhydrit.

Cenově po započtení všech prací nemusí být cena pořízení vyšší než u vinylové podlahy lepené, toto platí hlavně, pokud se do zaklikávání pustíte sami a lepení byste svěřili odborníkům (nejčastější volba většiny našich zákazníků).

Pokud se Vám nějaký dílec na podlaze poškodí, je možné ho vyměnit. Někde na kraji podlahy jednoduše od kraje celou podlahu rozeberete, pokud je potřeba dílec vyměnit někde uprostřed nebo třeba díky nábytku není možné podlahu od kraje rozebrat, existují techniky, kterými se dá dílec vyměnit bez nutnosti rozebírání celé podlahy. Po chvíli hledání se dají na internetu najít celé videonávody.

 

Pro správnou funkci podlahy je důležité se zaměřit především na:

  • výběr kvalitních podlahových dílců - více v dalším článku zde.
  • použití vhodné podložky (pro dosažení maximálního komfortu)
  • rovinatost podkladu v toleranci dané výrobcem

Vinylové plovoucí podlahy BUKOMA

Nabídka celovinylových plovoucích podlah BUKOMA je zde.

 

Závěrem

Než nekvalitní vinylovou plovoucí podlahu, raději lepenou. Pokud ale zvolíte vinylovou plovoucí podlahu kvalitní, s lepenou nikdy nedosáhnete tak dobrých uživatelských parametrů.

 

Autor článku: J. Žabenský

 

Vybíráte-li novou vinylovou podlahu, mrkněte se na další článek - Na které parametry se při výběru vinylových plovoucích podlah zaměřit.

 Podívejte se i na další články v našem blogu o podlahách.

 Pokud se Vám náš článek líbí, pomozte nám prosím zvýšit jeho dosah sdílením na sociálních sítích.