Vinylová podlaha do kuchyně?

Rozhodně ANO, těžko najdete lepší materiál.

Vinyl je materiál, který se výborně hodí jako podlahová krytina i do kuchyně. Vinylové podlahy se velmi snadno udržují, jsou tvrdé a odolné proti poškrábaní, antistatické a teplé na dotek.

Mezi některými lidmi stále panuje mylný názor, že do kuchyně je nejvhodnější keramická dlažba, protože je hodně odolná a dobře se uklízí. Tento názor sdílí zpravidla zákazníci, kteří mají předchozí zkušenosti s klasickými laminátovými podlahami.

Pokud si do kuchyně celovinylovou podlahu pořídíte, jistě oceníte příjemně teplý povrch, který můžete s keramickou dlažbou zažít, pouze pokud máte zapnuté podlahové vytápění. V letních měsících už je to ale u keramické dlažby horší. Pokud patříte k části obyvatelstva, co ráda chodí doma bosa, a do celého domu si dáte teplou vinylovou podlahu, časem Vám dlažba v kuchyni bude víc a víc vadit…

V poslední době se stále více objevuje v nových i zrekonstruovaných domech a bytech společná místnost obsahující kuchyň a jídelnu nebo kuchyň s obývacím pokojem. Takovýto větší prostor je ideální řešit stejnou podlahovou krytinou, vznikne tím opticky větší a vzdušný prostor.

 Kuchyn-podlaha-Bukoma-dub-gladstone-hnedy

Ukazka-realizace_kuchyn_vinylova-podlaha-BUKOMA-STONE-CLICK_Kamen-sedy_12

Kuchynska linka s podlahou BUKOMA STONE CLICK XL Beton Kamen Sedy

Kuchynska-linka-lakovana-dvirka-lesk

 

Při realizaci vinylové podlahy v kuchyni pak vyvstávají následující otázky:

 - je dobré dát podlahu i pod kuchyňskou linku? Co když se podlaha zatíží nějakým těžkým nábytkem nebo třeba ledničkou, nevznikne na podlaze problém?

 Odpověď s doporučením - podlaha pod kuchyňskou linkou být nemusí. V dnešní době se většina kuchyňských linek vyrábí na míru, nějaké posunutí se zpravidla do budoucna vůbec neplánuje, většinou to ani dost dobře nejde. Kuchyň je místo, kde se často používají různé ostré nástroje, které mohou nedopatřením spadnout na zem a podlahu poškodit. Z praktického pohledu pokud pod linkou plovoucí podlaha není, je případná výměna poškozeného dílce snadnější. Demontují se zespodu linky krycí soklové desky a podlaha se dá rozebrat a vadný dílec vyměnit. Pokud je tento argument pro Vás slabý a raději si podlahu pod linku dát chcete (člověk nikdy neví, třeba se jednou bude linka předělávat a podlaha by tam pak mohla chybět), problematika se dělí na tyto 3 varianty:

1. vinylová podlaha lepená - žádný problém není, zatížení nijak funkci podlahy neomezuje

2. běžná levná vinylová plovoucí podlaha - problémy nastávají především u podlah s nižší celkovou tloušťkou, zatížením se eliminuje plovoucí funkce podlahy, zámky s největší pravděpodobností nevydrží.

3. kvalitní vinylová plovoucí podlaha s rigidním jádrem - díky minimální tepelné roztažnosti a pevnějším zámkům problém téměř nevzniká. Nicméně u větších ploch s podlahovým vytápěním toto zatížení problém může způsobit taky, jistota tedy je kuchyňskou linku oddilatovat (vykroužit otvory kolem kuchyňských nožek).

 

Autor článku: J. Žabenský

 

Podívejte se i na další články v našem blogu o podlahách.

 Pokud se Vám náš článek líbí, pomozte nám prosím zvýšit jeho dosah sdílením na sociálních sítích.